تبریزبیدار
یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۴۶:۵۳ شناسه خبر : ۱۰۸۰۲۶۲

تبریزبیدار گزارش می دهد:

خاطره بازی با روز فراموش نشدنی تبریز در 5 مرداد 72 / افسوس تاریخی آقای استاندار از روز تاریخ ساز

شهر تبریز پنجم مرداد سال 72 برای‌ گرامیداشت‌ مقدم‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ روز پرهیجان‌ - تاریخی‌ و فراموش‌ نشدنی‌ را پشت‌ سرگذاشت‌.

به گزارش تبریز بیدار ،  تابستان 1372 یادآور سفر تاریخی و پرشکوه رهبر عالی قدر انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای است که هر ساله خاطرات آن روزهای خوش برای مردم آذربایجان به ویژه تبریز تازه می شود.

در پنجم مرداد و خجسته‌ سالروز ولادت‌ هفتمین‌ اختر تابناک‌ آسمان‌ ولایت‌ و امامت‌ امام‌ موسی‌ کاظم‌ (ع‌) حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در میان‌ استقبال‌ پرشور و یکپارچه‌ مردم‌ تبریز جهت‌ دیدار با مردم‌ قهرمان‌ و شهید پرور استان‌ آذربایجان‌ شرقی‌ وارد این‌ شهر شدند.

شهر تبریز آن روز برای‌ گرامیداشت‌ مقدم‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ روز پرهیجان‌ - تاریخی‌ و فراموش‌ نشدنی‌ را پشت‌ سرگذاشت‌ و صدها هزار تن‌ از مردم‌ انقلابی‌ و متعهد این‌ شهر با حضور گسترده‌ خود در مسیر عبور اتومبیل‌ حامل‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ حماسه‌ تاریخی‌ استقبال‌ شکوهمند مردم‌ تهران‌ از حضرت‌ امام‌ خمینی‌ رضوان‌ الله‌ تعالی‌ در بهمن‌ ماه‌ سال‌ 1357 را تکرار کردند.

آن روز تبریز شاهد اشک‌ شوق‌ صدها هزار انسان‌ عاشق‌ بود که‌ در اشتیاق‌ دیدار با رهبر محبوبشان‌ سر از پا نمی‌شناختند و فریاد «صل‌ علی‌ محمد  بوی‌ خمینی‌ آمد» و «رهبر ما خوش‌ آمد عشق‌ و محبت‌ آمد» تنها بیان‌ رسایی‌ بود که‌ با آن‌ ارادت‌ خالصانه‌ خود را به‌ ولی‌ امر مسلمین‌ ابراز می‌داشتند.

Image title

مردم‌ تبریز و شهرها و روستاهای‌ اطراف‌ آن‌ که‌ از اولین‌ ساعات‌ صبح‌ در دو طرف‌ مسیر عبور اتومبیل‌ حامل‌ حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ اجتماع‌ کرده‌ بودند در ساعت‌ 9 صبح‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ را در میان‌ خود یافتند و در این‌ هنگام‌ خیل‌ جمعیت‌ مشتاق‌ دیدار با رهبر انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ حدی‌ رسید که‌ نیروهای‌ انتظامی‌ قادر به‌ کنترل‌ جمعیت‌ به‌ وجد آمده‌ نبودند و تنها اراده‌ مردم‌ بود که‌ اتومبیل‌ حامل‌ معظم‌له‌ را به‌ پیش‌ می‌برد.

مردم‌ تبریز و شهرها و روستاهای‌ دور و نزدیک‌ آذربایجان‌ با قربانی‌ کردن‌ صدها رأس‌ گاو و گوسفند و شتر در مسیر عبور حضرت‌آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ چهره‌ زیبایی‌ از خلوص‌، عشق‌، وفاداری‌ و همبستگی‌ را میان‌ رهبر جامعه‌ اسلامی‌ و امت‌ امام‌ به‌ نمایش‌ گذاشتند و با پخش‌ شیرینی‌، پاشیدن‌ گلاب‌، دود کردن‌ اسپند و گلباران‌ اتومبیل‌ حامل‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ شور و شعف‌ وصف‌ناپذیر خود را در استقبال‌ بی‌مانند خویش‌ ابراز داشتند.

Image title

نصب‌ هزاران‌ پلاکارد در سرتاسر شهر تبریز از جمله‌ اقدامات‌ مردم‌ پرشور این‌ شهر در گرامیداشت‌ مقدم‌ رهبر انقلاب‌ اسلامی‌ است‌. در این‌ پلاکاردها از مقام‌ معظم‌ رهبری‌ با عناوینی‌ چون‌ «خورشید انقلاب»، «برادر روح‌الله فرزند انقلاب»، «زینت‌ محراب‌ و منبر»، «بزرگ‌ جانباز انقلاب‌ اسلامی»، پدر مظلومان‌ و امید محرومان‌» و... نام‌ برده‌ شده‌ است‌. 

رهبر فرزانه انقلاب طی روزهای سه شنبه پنجم تا جمعه هشتم مرداد سال 72 به شهر همیشه قهرمان و دیگر شهرها و حتی روستاهای آذربایجان شرقی سفر کردند، سفری که هنوز پس از گذشت 22 سال شیرینی خاصی در خاطرات مردم آگاه و بصیر آذربایجان داشته و دارد.

Image title

معظم له از سفر خود به‌ خطه‌ آذربایجان‌ بعنوان‌ یکی‌ از شیرین‌ترین‌ و بیادماندنی‌ترین‌ سفرها یاد کردند و از محبت‌، اخلاص‌ و شور و شوق‌ مردم‌ انقلابی‌ تبریز و دیگر نقاط آذربایجان‌ در مراسم‌ استقبال‌ تقدیر کردند.

ایشان‌ مردم‌ تبریز و خطه‌ آذربایجان‌ را مردمانی‌ با ایمان‌، نجیب‌ و صمیمی‌ توصیف‌ کردند و برخورد گرم‌ و وفاداری‌ آنان‌ به‌ اسلام‌ و نظام‌ را مورد تمجید قرار دادند.

رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ صحنه‌های‌ پرشور استقبال‌ مردم‌ تبریز و دیگر مناطق‌ استان‌ از ایشان‌ را برای‌ همه‌ تحسین‌برانگیز و شگفت‌آور خواندند و فرمودند: اینجانب‌ به‌ نقاط مختلف‌ کشور سفر کرده‌ام‌ و در همه‌ جا با محبت‌ و شور و شوق‌ مردم‌ روبرو شده‌ام‌ لاکن‌ آنچه‌ که‌ در تبریز و دیگر نقاط آذربایجان‌ مشاهده‌ کردم‌ با بقیه‌ مناطق‌ کاملا متفاوت‌ بود.

علی عبدالعلی زاده استاندار وقت آذربایجان شرقی در دولت سازندگی در بخشی از کتاب خاطرات خود به روایتی از سفر رهبر معظم انقلاب به استان آذربایجان شرقی پرداخته و آورده است: «وقتی به من اطلاع دادند که مقام معظم رهبری به استان تشریف می آورند یک هفته زودتر ورود ایشان را اعلام کردم با اینکه تاکید کرده بودند خبر را خیلی زودتر اعلام نکنیم. استقبال بی نظیری از ایشان شد که در تاریخ ایران سابقه نداشت. رهبر انقلاب هم از این موضوع خوشحال شدند و به من گفتند نیازهای استان را بررسی کنید و اطلاع دهید. همکاران پس از بررسی گفتند از مقام معظم رهبری تقاضا کنیم چند مدرسه و کتابخانه و … بسازند اما من مخالفت کردم و گفتم انسان های بزرگ هدایای ارزنده می دهند.»

بزرگترین حسرت آقای استاندار از روز تاریخ ساز

یکی از اعضای تیم حفاظت مرحوم آیت الله ملکوتی در گفتگوی اختصاصی با تبریزبیدار با اشاره به استقبال تاریخی مردم از رهبر انقلاب اظهار داشت: در مسیر حرکت لحظه ای با آقای عبدالعلی زاده استاندار وقت روبرو شدم و از ایشان وضعیت را جویا شدم، او در حالی که از این شکوه به وجد آمده بود، گفت عالیه عالی.

وی ادامه داد: بعدها آقای عبدالعلی زاده می گفت ای کاش می توانستیم یک هلی کوپتر به آسمان بفرستیم تا این حماسه را تصویربرداری هوایی کرده و در تاریخ ماندگار می کردیم.

Image title

حجت الاسلام عباس زاده، داماد مرحوم آیت الله ملکوتی، نماینده وقت ولی فقیه در آذربایجان شرقی در خاطره خود از آن روز به یادماندنی آورده است: «من آن روز در بیت آیت الله ملکوتی بودم. محل استراحت مقام معظم رهبری در کتابخانه حضرت آیت الله ملکوتی (ره) فراهم شد. ایشان در نهایت سادگی روی زمین استراحت می‌کرد. در همان ایام، پس از کار روزانه رهبری عزیز وقت استراحت خود را به مطالعه کتاب‌های کتابخانه صرف می‌نمود؛ طوری که پس از بیست و یک سال در دیداری که بعد از ارتحال آیت الله ملکوتی (ره) به خدمت معظم له رسیدیم ایشان سراغ آن کتابخانه معظم را گرفتند.»

دستور رهبر انقلاب برای رعایت مراعات همسایگان در محل اسکان ایشان

حجت الاسلام عباس زاده در ادامه آورده است: «رهبری عزیز اهل مراعات هستند و دستور داده بودند هرجا که تشریف می‌برند کارت ویژه‌ای جهت تردد همسایگان صادر شود تا حضور ایشان موجب اختلال در زندگی روزمره و رفت آمد همسایگان نشود. مقابل بیت مرحوم آیت الله ملکوتی فضای سبزی بود که جایگاهی در آن تعبیه شده بود که رهبر انقلاب اسلامی در آن محل حضور می‌یافتند و امت شهید پرور استان جهت عرض ادب و ارادت به محضرشان می‌رسیدند و به طور مستقیم، یا به صورت شفاهی یا به شکل مکتوب مطالب خود را عرضه می‌داشتند یا صرفا قصد زیارت داشتند. من شاهد بودم که چگونه مردم پس از زیارت مقام رهبری، در گرمای تابستان، بار دیگر در آخر آن صف طولانی می‌ایستادند تا مجدداً به زیارت ایشان نائل آیند و به آن افتخار می‌کردند. بنده خود نیز در آن ایام علی رغم اینکه در بیت بارها و بارها حضور ایشان را درک کرده بودم، در صف ایستادم و فرزند خود، صابر را که چهار سال هم بیشتر نداشت به محضرشان بردم. ایشان نسبت به کودکان ملاطفت نشان می‌داد. بچه را از من خواست و در کنار خود نشاند و نامش را پرسید و دستی بر سرش کشید و دعایی کرد. این خبر که به منزل رسید، والده‌ی بچه‌ها پسرکوچکترم را که دو ساله بود به من سپرد. از این رو جهت زیارت دوباره به خدمت ایشان رسیدم و آقا دست نوازش بر سر فرزندم کشیدند و در حالی که بغلم بود، او را بوسید.»

Image title


نظرات

IR

روز بسیار شیرین و خاطره انگیزی بود ای کاش این کرونا زود تمام شود تا مجددا شاهد حضور ایشان در شهر مان باشیم