تبریزبیدار
دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۰۴:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۸۰۹۳۵

یادداشت تبریزبیدار؛

چرا رسول اکرم(ص) در دل ها نفوذ می کند؟

به راستی رسول اکرم(ص)که بود و چه ویژگی هایی داشت که اینگونه دل ها را تسخیر می‏ نمود و تسخیر می نماید، قطعاً با ابزارهای دنیوی نبوده و نیست.

یادداشت تبریز بیدار /حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم زعفرانچیلر


يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ (سوره الصف آیه 8)

رسول اکرم صلی الله علیه و آله زمانی مبعوث شد که جامعه از نظر اعتقاد و اخلاق منحطّ و دچار ظلم و قساوت و تبعیض بود و دعوت ایشان با تمسخر، تکذیب و اهانت مخالفان مواجه گردید ولی در سال های اندکی بسیاری از همان مخالفان به پیامبر(ص) گرویدند و از یاران باوفا و مجاهد ایشان گشتند و این گرایش هنوز هم ادامه دارد.

تداوم بعثت رسول اکرم(ص) در دوران جاهلیت مدرن

امروز هم دنیا دچار ظلم است، دچار قساوت است، دچار تبعیض است. امروز هم مرگ فضیلت، عزای بزرگ آدمیان است. فضیلت‌ها به‌وسیله‌ی ابزارهای قدرت های مادّی سرکوب می شوند؛ عدالت سرکوب می شود؛ انسانیّت و اخلاق سرکوب می شود؛ خون انسان ها به دست قدرتمندان بی‌محابا بر زمین جاری می شود؛ ملّت هایی به‌خاطر غارت‌زده بودن به‌وسیله‌ی قدرت ها، از گرسنگی جان می دهند. این وضع امروز دنیا است. این هم مثل همان جاهلیّت دوران قبل از ظهور اسلام است؛ این هم جاهلیّت است. (بیانات رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌ 1394/۱۰/8 )

بنابراین شاهد هستیم که جاهلیت قدیم ادامه دارد و هنوز هم در جاهلیت مدرن بعثت رسول اکرم(ص)ادامه داشته و گروندگان به ایشان هر روز بر تعدادشان افزوده می شود.

همانطوری که سران جامعه جاهلی قدیم از بعثت رسول اکرم(ص)و گرایش به آن وحشت زده بودند الان نیز سران جامعه جاهلی مدرن از بعثت مجدد رسول اکرم(ص) در دنیای مرده‌ آفت‌زده‌ی مدرن امروز به وحشت افتاده اند.

به عنوان نمونه، یکی از کشورهایی که حاکمیت جاهلی مدرن بر آن حاکم است همین فرانسه می باشد. فرانسه، به خاطر روابط تاریخی خود  با بخشی از جهان عرب، بیشترین جامعه مسلمانان را در اروپای غربی در درون خود جای داده است. اسلام، بعد از  مسیحیت کاتولیک، به عنوان دومین مذهب این کشور می ‏باشد.

کارشناسان آمار، با مقایسه رشد دو جمعیت «مسلمان» و «مسیحی» در فرانسه، معتقدند که این کشور حداکثر تا 40 سال آینده به کشوری با اکثریت جمعیت مسلمان تبدیل خواهد شد.

متوسط تعداد اعضای هر خانواده در فرانسه 1.8نفر است ؛ اما تعداد متوسط اعضای هر خانواده مسلمان در این کشور  8.1 می ‏باشد. فرانسه زمانی به کثرت کلیساها شهرت داشت؛ اما امروزه تعداد مساجد فرانسه بیشتر از تعداد کلیساها است. هم‏ اکنون 30 درصد کودکان و جوانان زیر 20 سال در فرانسه مسلمان هستند و این نرخ در شهرهای بزرگی مانند «پاریس»، «نیس» و «مارسی» 45 درصد کودکان و جوانان زیر 20 سال را شامل می‏ شود. نتیجه اینکه تا سال 2025 از هر 5 فرانسوی یک نفر مسلمان خواهد بود و نرخ رشد جمعیت اگر به همین منوال ادامه یابد به یک کشور اسلامی تبدیل خواهد شد.

این در حالی است که وضعیت بسیاری از کشورهای غربی دیگر نیز شبیه به فرانسه است.

حال سوال اینست: به راستی رسول اکرم(ص)که بود و چه ویژگی هایی داشت که اینگونه دل ها را تسخیر می‏ نمود و تسخیر می نماید، قطعاً با ابزارهای دنیوی نبوده و نیست.

قرآن می فرماید: وَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ  لَوْ أَنْفَقْتَ مَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا مَا أَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ وَلَٰكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَيْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ 

(و میان دل هایشان الفت و پیوند برقرار کرد که اگر همه آنچه را در روی زمین است، هزینه می کردی نمی توانستی میان دل هایشان الفت اندازی، ولی خدا میان آنان ایجاد الفت کرد؛ زیرا خدا توانای شکست ناپذیر و حکیم است.)

 

به اختصار تنها به چند مورد از ویژگی‌های شخصیت رسول اکرم(ص)که در میزان نفوذ ایشان در مردم محوریت داشتند می پردازیم:

منطق و استدلال

با رشد علم گرایش به استدلال و منطق بیشتر شده است و عموم مردم سخن یا شخصی را قبول می‌کنند که مطابق با استدلال و منطق باشد. رسول اکرم(ص)شخصی منطقی و استدلالی بودند و دعوت خود را برمبنای منطق و استدلال نهادند. رسول اکرم(ص)دعوت خود را با شعار منطق شروع کرد.

قُلْ هَٰذِهِ سَبِيلِي أَدْعُو إِلَى اللَّهِ  عَلَىٰ بَصِيرَةٍ أَنَا وَ مَنِ اتَّبَعَنِي...

«بگو: این طریقه و راه من است که من و هر کس پیرو من است بر پایه بصیرت و بینایی به سوی خدا دعوت می کنیم...» (سوره یوسف آیه 108)

و دیگران را هم دعوت به برهان و دلیل می نمود.... قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ «بگو: اگر راستگویید دلیل و برهان خود را بیاورید...» (سوره بقره آیه 111)

جناب ابراهیم (۸-۱۰ق) فرزند رسول خدا(ص) و ماریه قبطیه که پیش از دو سالگی از دنیا رفت و در روز وفات او، کسوف رخ‌داد. برخی گفتند: خورشید بخاطر مرگ ابراهیم گرفته است. رسول اکرم(ص)وقتی این سخن را شنید، بیرون آمد و پس از حمد الهی فرمود: «خورشید و ماه دو نشانه از نشانه‌های الهی هستند و بخاطر مرگ یا زندگی هیچ کس نمی‌گیرند.» (مجلسی، بحارالأنوار، ۱۳۶۳ش، ج۷۹، ص۹۱)

رسول اکرم(ص) از این فضای ایجاد شده می توانست نهایت استفاده را ببرد ولی ایشان نه تنها در این مورد بلکه در هیچ مورد دیگری از اعتقادات خرافی و واهی برای جلب نظر مردم استفاده نکرد بلکه همیشه آنها را دعوت به تفکر و تعقل و تدبر در امور می‌نمود.


دلسوزی و مهرورزی

رسول اکرم(ص) هیچ وقت نگاه اداری به مسؤلیت خود نداشت بلکه همیشه از منظره مهرورزی و دلسوزی به تمام امور نگاه می‌کرد در حقیقت رسول اکرم(ص) مهرورز و دلسوز در همه کار و برای همه کس بود.

در جریان جنگ احد، دندان های جلوی دهان رسول اکرم(ص) شکست و صورتش شکاف برداشت. اصحاب آن بزرگوار بسیار ناراحت شدند و از آن حضرت خواستند که دشمن را نفرین کند. رسول اکرم صلی الله علیه و آله به آنها فرمودند: «اِنِّی لَمْ اُبْعَثْ لَعّانا وَ لَکِنِّی بُعِثْتُ دَاعِیا وَ رَحْمَةً؛ من ناسزاگو مبعوث نشدم، بلکه دعوت کننده و مایه رحمت مبعوث شده ام.» سپس به جای نفرین دعا کردند: «اَللَّهُمَّ اهْدِ قَوْمِی فَإِنَّهُمْ لَا یَعْلَمُونَ؛ خداوندا! قوم مرا هدایت کن که آنان نمی دانند. (ناقب آل أبی طالب عليهم السلام، ابن شهرآشوب، ج ‏۱، ص ۱۹۲)


مساوات

رسول خدا(ص) در حقوق اجتماعی و حقوق عمومی، در برابر قانون، در بهره مندی از امکانات عمومی، و در کلیه روابط و مناسباتی که حقوق و بهره انسان ها در آن یکسان است مساوات را جلوه گر ساخت.

آن حضرت در این باره می فرمود: النَّاسُ سَوٰاءٌ کَأَسْنَانِ الْمُشْطِ. «مردمان چون دندانه های شانه مساوی اند.» (کنزالعّمال؛ ج 9، ص 38)

یَقْسِمُ لَحَظٰاتِهِ بَیْنَ أَصْحٰابِهِ، فَیَنْظُرُ إِلٰی ذٰا وَ یَنْظُرُ إِلٰی ذٰا بِالسَّوِیَّةِ. «رسول خدا(ص) نگاه های خود را میان اصحاب خود تقسیم می کرد. و به هر یک به طور مساوی نگاه می نمود.» (وسائل الشیعة؛ ج 8، ص 499)

آن حضرت از هرگونه برتری طلبی پاک و بری بود و هیچ گونه امتیازجویی نمی‏ نمود. در این باره آورده اند:

لاٰ یَرْتَفِعُ عَلَیٰ عَبِیدِهِ وَ إِمَائِهِ فِیِ مَأْکَلٍ وَ لاٰ مَلْبَسٍ. «در خوراک و پوشاک بر خدمتکاران و بندگانش برتری نمی جست.» (مناقب ابن شهر آشوب؛ ج 1، ص 127)


یَجْلِسُ بَیْنَ ظَهْرَانَیْ أَصْحَابِهِ فَیَجِیءُ الْغَرِیبُ فَلَا یَدْرِی أَیُّهُمْ هُوَ حَتَّی یَسْأَلَ؛  «رسول خدا صلی الله علیه و آله این گونه بود که نگاههایش را بین اصحابش تقسیم می کرد. پس به این شخص و آن شخص مساوی نگاه می کرد.» (سنن النسائی : 8 / 101)


صبر و مقاومت

امروزه یکی از بزرگترین موانع  پیشرفت استکبار، مقاومت ملت‌هاست. یکی از ویژگی های بزرگ رسول اکرم(ص)که می تواند الگوی بسیار مهمی در برابر استکبار برای ما باشد مقاومت در برابر دشمنان حقیقت است.

در قرآن به چند نوع صبر اشاره شده است صبر در برابر گفته ها؛ وَ اصْبِرْ عَلى‌ ما يَقُولُونَ (سوره مزمل آیه 10) و صبر در برابر فرمان خدا؛ وَ اصْبِرْ لِحُكْمِ رَبِّكَ (سوره طور آیه 48) و صبر در برابر حوادث؛ وَاصْبِرْ عَلَىٰ مَا أَصَابَكَ ( سوره لقمان آیه 17)

و رسول اکرم(ص) مصداق بارز این سه نوع صبر بود.

نتیجه

در عصر کنونی مردم به دنبال رهبرانی هستند که پندار و گفتار و رفتار آنها یکی باشد. اهل منطق و استدلال،  دلسوز و مهرورز برای نوع بشر، اهل مساوات و برابری باشند.  در این میان شخصیت رسول اکرم(ص) در بین این رهبران الهی می ‏درخشد و نور آن، گمشدگان راه حقیقت را به سمت خود هدایت می کند. همانطوری که جامعه جاهلی قدیم برای خاموشی این نور آسمانی تلاش می کردند الان نیز به طرق مختلف سعی می‌کنند این نور را خاموش کنند ولی به گفته قرآن خداوند نور خود را کامل خواهد کرد هرچند مشرکان و کافران از آن بیمناک و ناراضی باشند. و شاهد هستیم که نور رسول اکرم(ص) هر روز در سطح جغرافیایی، تاریخی و قلبی نفوذ خود را به اوج می رساند.