تبریزبیدار
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ۰۰:۰۶:۴۹ شناسه خبر : ۱۰۸۰۹۳۶

در گفتگوی صمیمی تبریزبیدار با مبارز انقلابی و از یاران شهید قاضی مطرح شد؛

او خمینی ثانی بود / امام جمعه ای که در تبریز مظلوم ماند

کریم ارسلانی عضو انجمن اسلامی بازار تبریز و یکی از همراهان و نزدیکان شهید آیت اله قاضی طباطبایی می باشد؛ وی حرف هایی ناگفته از آیت الله قاضی دارد که شنیدنی است.

حاج کریم ارسلانی از مبارزین نهضت انقلاب اسلامی و اولین مسئول ستاد نماز جمعه تبریز در گفتگو با  تبریز بیدار  بمناسبت سالروز شهادت اولین شهید محراب آیت الله قاضی طباطبایی ضمن اشاره به محبوبیت شخصیت امام جمعه شهید تبریز اظهار داشت: از سال 1340 و در بدو ورودم به بازار در نماز جماعت ایشان در مسجد مقبره شرکت می کردم و پای منبر ایشان بودم؛ بنده و ابوی از مریدان خاص آیت الله قاضی بودیم.

وی افزود: آن زمان مرحوم آقای انزابی و شهید قاضی در مسجد مقبره تبریز، مردم را از لحاظ فرهنگی، اخلاقی، دینی و فقهی اشباع می کردند و ما از محضر ایشان واقعا لذت می بردیم.

حتی بازاریان هم متوجه عظمت شهید قاضی نبودند

این مبارز انقلابی ضمن اشاره به نقش برجسته آیت الله قاضی در زمان مبارزات انقلاب اسلامی گفت: در مقطع شروع نهضت انقلاب، بازاریان تبریز متوجه نبودند که آقای قاضی یک سرمایه بزرگ انقلابی و یک فرد بزرگ سیاسی و فقهی بود؛ فلذا انقلاب همه مردم را در صحنه تلاش و عمل اظهار کرده و ظرفیت ها را روشن گردانید.

Image title

کمک های مومنانه شهید قاضی به نیازمندان حاشیه نشین

ارسلانی با اشاره به اینکه آیت الله قاضی تمامی شاخه ها و طایفه های انقلاب را مدیریت می کرد، گفت: ما روزانه در محضر آقای قاضی تظاهرات ها و برنامه ها را برگزار می کردیم و همچنین بنده همراه با مرحوم حاج محمدحسین جود بخش و مرحوم حاج قلی فیروزی، از طرف شهید  قاضی در محله سرخاب در پخش مواد غذایی فعالیت داشتیم. آن زمان به خانه شهید قاضی از بسیاری جاها مانند تبریز و روستاها و اکناف و اطراف، مواد غذایی می آمد فلذا ایشان آن مواد غذایی را بین مردم تبریز پخش می کرد؛ چون محله سرخاب آن زمان از اطراف تبریز به حساب می آمد و نیازمندان از این مواد غذایی بهره مند می شدند.

این همراه شهید آیت الله قاضی ادامه داد: مردم آن زمان آنقدر صیانت نفس داشتند که اگر کسی حاجتی نداشت، از آن موادغذایی نمی برد. نان و پیاز و سیب زمینی و روغن و وسایل زندگی از موارد پخش شده بوده و در صورت نیاز پول هم تقدیم می شد.

خمینی ثانی

وی در خصوص فعالیت های اجماعی شهید آیت الله قاضی اظهار داشت: امام جمعه شهید فعالیت های سیاسی، دینی و انقلابی را در تبریز به نحو احسن گسترش داده بود و ما به ایشان خمینی ثانی می گفتیم.

Image title

گوش شنوا برای شنیدن آلام مردم داشت

ارسلانی به خاطره ای در خصوص آن دوران نیز اشاره کرد و ادامه داد: برای مبارزه با نیروهای طاغوت و رژیم پهلوی، کلیه محله ها و مساجد و  نهادهای انقلابی از ایشان دستور می گرفتند و شهید قاضی تمام این نیروهای انقلابی را مدیریت می کرد. اگر قرار بود تظاهراتی صورت پذیرد با هماهنگی ایشان بوده و باید و نباید ها را از ایشان می گرفتند.

این مبارز دوران انقلاب اسلامی افزود: ما دو ستاد بزرگ برای ساماندهی مبارزات داشتیم که یکی مسجد مقبره و دیگری مسجد شعبان بود و شهید قاضی برای اقامه نماز ظهر و عصر به مسجد مقبره تشریف آورده و ضمن برگزاری نماز، تظاهرات ها را مدیریت کرده و به مطالبات مردمی نیز رسیدگی می کردند.

ماجرای حمله ساواک به مسجد مقبره و دفاع شهید قاضی از مردم

وی با بیان اینکه آیت الله قاضی نعمت عظمایی برای جامعه ما بودند، گفت: امام جمعه شهید تبریز برای همه اعم از جوان، مسن، خانم ها و بازاریان و علی الخصوص دانشجوبان و حوزه های علمیه الهام بخش بود. این روحانی متعهد، ربانی، مبارز و فدایی مردم بود.  به قدری برای مردم فدایی بود که یک روز که به داخل مسجد مقبره، عوامل رژیم شاه گازهای اشک آور متعددی انداختند تا مردم را پراکنده کنند و از شدت تنگی نفس، مسجد از مردم خالی شد و فقط داخل مسجد هفت هشت نفر باقی مانده بودیم و در محراب مسجد کارتون سوزاندیم تا اشک آور به آیت الله قاضی اثر نکند و از ایشان خواهش کردیم که مسجد را ترک کنند اما شهید قاضی گفت اگر همه رفته اند، ما هم برویم.

روحانی نخبه پسند

ارسلانی در خصوص خصوصیات بارز شهیدآیت الله قاضی گفت: او نه تنها شهید محراب و نه تنها یک خطیب توانا و نه تنها یکی از بزرگ مردان در سنگر بلکه یک شخصیت مردمی بوده و مشکلات مردم را شنیده و تلاش زیادی در حل آنها می کرد.

وی ادامه داد: آیت الله قاضی شخصی نخبه پسند بوده و به جوانان اعم از بازاری و طلبه و دانشجو  بسیار ارزش قائل می شد و به نیروهای ارزشی اهمیت بسیاری می داد و حتی به مشکلات خانوادگی و کاری و فردی و جمعی آنان رسیدگی می کرد.

ارسلانی با اشاره به اینکه مردم تبریز آیت الله قاضی را بیشتر از پدران خود دوست می داشتند، اظهار داشت: او به اندازه ای انسان مدار و ارزش مدار و دین مدار بود که مجموعه مردم را در خود خلاصه کرده بود.

بیت المال، خط قرمز شهید آیت الله قاضی

وی ضمن تاکید بر اینکه آیت الله قاضی حساسیت بسیاری نسبت به بیت المال داشت، گفت: شهید قاضی در حقوق شرعی ید طولایی داشت و در تخمیس اموال مردم بسیار سهل و آسان و راحت برخورد کرده و سخت گیر نبود؛ افراد بسیاری که برای خمس اموال خود به محضر او تشریف می آوردند، به نوعی برخورد می کرد که مردم مشتاق به پرداخت وجوهات خمس می شدند.

وی ادامه داد: شهید قاضی در انفاق اسراف نمی کرد و حساسیت شدیدی به این موضوع داشت که در خانه خود به روحانیون و طلاب و فقرا، چه نوع پولی پرداخت شده و چه نوع هزینه هایی شود.

Image title

ظلم بعضی روحانیون خلق مسلمان به شهید قاضی / امام جمعه ای که در تبریز مظلوم ماند

ارسلانی در خصوص نحوه مواجهه شهید قاضی با منافقین و حزب خلق مسلمان اظهار داشت: در جریان خلق مسلمان برخی علما به شهید قاضی ظلم های زیادی کردند و من اسم آن ها را نمی گویم.آقا در تبریزمان مظلوم واقع شد و ظالمان به او یک عده روحانی های خلق مسلمان بودند.

این ملازم شهید قاضی در خصوص بهانه ترور او توسط منافقین گفت: بهانه ترور آقای قاضی توسط گروه فرقان ملعون، حمایت شهید قاضی از کمیته های انقلاب اسلامی بود. آیت الله قاضی در ایجاد و ساماندهی کمیته ها تلاش بسیاری کرد. سفت و سخت پیرو رهبر عظیم الشان انقلاب امام امت(ره) بود؛ از کسی احتیاط یا ترس نداشت.

ارسلانی ضمن بیان خاطره ای گفت: یک شب که تا حکومت نظامی هم مدت زیادی باقی نمانده بود، من و حاج جعفر رضایی با ساک پر از اعلامیه های امام(ره) محضر شهید قاضی رفتیم. اولین باری بود که از روحانیون خلق مسلمان به ما گلایه کرد و مطالبی مطرح کرد که ما  خجالت می کشیم آن ها را مطرح کنیم تا مردم حرکات ساختارشکن بعضی علما علیه امام خمینی(ره) را بشنوند، علمایی که آن روز منتسب به حزب رستاخیز خلق مسلمان واقع در منطقه منجم تبریز بودند. واقعا این ها در زمان شهیدان قاضی و مدنی، رفتار انسانی را زیر پا گذاشتند بماند که نگوییم بهتر است؛ شهید قاضی از این گروهک خلق مسلمان زخم های بسیاری دید.

ارسلانی ادامه داد: این بزرگوار یکی از شخصیت های متعالی مبارزین انقلاب اسلامی و از شاگردان درجه یک امام عزیزمان بود، «عاش سعیدا و مات سعیدا» آن سعادت هایی که بنده در زندگی او بارها و بارها دیدم، هر که در محضر شهید قاضی بود مجذوب قداست و معنویت او می شد.

این مبارز انقلابی در خصوص نحوه شهادت این شهید محراب گفت:موقع شهادت بنده آنجا نبودم و شهادت او به گونه ای نبود که فرد دیگری نیز آنجا باشد؛ چنین نقل شده که آقا بعد از اتمام نماز جماعت به خانه تشریف می برد و در خیابان کسی از گروهک فرقان کمین کرده بود، در تاریکی یک دستی که در آن کلت بود ظاهر می شود و با شلیک چند گلوله او را زخمی کرده و آیت الله قاضی را به بیمارستان منتقل می کنند اما به لقاءالله رسیده و به شهادت می رسد.


گفتگو از امیررضا فرامرز