تبریزبیدار
شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۰:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۸۰۹۸۰

تبریزبیدار بررسی می کند؛

تراکتور مدل بیستم؛ کم هزینه و باانگیزه اما ریسک پذیر

زنوزی مالک باشگاه برخلاف دو فصل قبل، امسال تیمی کم هزینه با ترکیبی از جوانان پرانرژی و باانگیزه با سرمربیگری علیرضا منصوریان را راهی لیگ برتر کرده است.

سرویس ورزشی تبریز بیدار؛ تیم فوتبال تراکتور در گام نخست بیستمین دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور در استادیوم یادگار امام(ره) تبریز مقابل میهمان خود نفت مسجد سلیمان با تساوی بدون گل متوقف شد.

هر چند هوای بارانی، لغزنده بودن زمین و عدم حضور هواداران پرشور در کسب این نتیجه بی تاثیر نبود اما بازی اول سرخ پوشان تبریز حاوی نکاتی است که از منظر می گذرانیم.

زنوزی مالک باشگاه برخلاف دو فصل قبل، امسال تیمی کم هزینه با ترکیبی از جوانان پرانرژی و باانگیزه با سرمربیگری علیرضا منصوریان را راهی لیگ برتر کرده و در کنار آنها،  برخی ستارگان خود از جمله شجاعی، دژاگه و حاج صفی حفظ شده اند.

بازی اول تراکتور نشان داد این تیم با تغییر در سیستم بازی خود نسبت به فصول گذشته، ساختار دفاعی بسیار خوبی دارد که متشکل از سه مدافع و هافبک های جنگنده بوده و بازی سازی معمولا از خط دفاعی شروع می شود. حضور سعید واسعی دونده بعنوان خرید جدید تیم در کنار اکبر ایمانی با انگیزه، می تواند وسط میدان را برای تراکتور تضمین کند و از طرفی موقعیت سازی های کم نقص اشکان دژاگه برای مهاجمان، از تیم منصوریان گره گشایی می کند.

این نوع ساختار دفاعی باعث می شود تیم های مدعی مقابل تراکتور نتوانند کاری از پیش ببرند اما بازی برابر تیم های ضعیف با ساختار دفاعی، برای تراکتور مشکل ساز می شود.

همانطور که گفته شد در ساختار تیم منصوریان، بازی سازی معمولا از خط دفاعی شروع می شود که هماهنگی این کار مستلزم زمان است تا مدافعان اعتماد به نفس کافی را بدست آورند، و حتی ممکن است در هفته های ابتدایی، اشتباهات فردی بازیکنان خط دفاع برای تیم هزینه درست کند اما با گذر زمان، تاکتیک تراکتور را قوت می بخشد.

اما نگرانی موجود تراکتور که در بازی اول با آن روبرو بودیم، فقدان بازیکن تمام کننده است که ممکن است در ادامه فصل، کار را برای تیم محبوب تبریزی که در سه ماراتن لیگ برتر، حذفی و لیگ قهرمانان آسیا می جنگد،  دچار مشکل کند.

حمزاوی در بازی دیروز عملکرد مطلوبی نداشت و خیال تیم منصوریان را در خط حمله راحت نمی کند و از طرفی جایگزین خوبی نیز برای او وجود ندارد. تراکتور برای کسب نتایج بهتر در ادامه مسابقات، نیاز مبرم به یک تمام کننده ششدانگ دارد.