تبریزبیدار
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۲۰:۲۸:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۸۰۹۸۷

تبریزبیدار بررسی می کند:

تداوم نمایش دور از انتظار تبریزی ها در هفته نخست لیگ

بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال باشگاه های کشور با کسب تنها یک امتیاز توسط دو تیم تبریزی آغاز شد.

سرویس ورزشی تبریز بیدار در هفته نخست لیگ برتر تیم های تراکتور و ماشین سازی تبریز به ترتیب به مصاف نفت مسجد سلیمان و شهر خودرو مشهد رفتند که تراکتور به یک تساوی خانگی رضایت داد و ماشین در مشهد با سه گل شکست سنگینی مقابل شهرخودرو متحمل شد.

تیم های تبریزی به طور معمول در هفته نخست لیگ برتر نتایج خوبی کسب نمی کنند و امسال هم با کسب ۱ امتیاز از ۶ امتیاز ممکن بعد از دوره های هفدهم - سیزدهم - دهم و نهم که هیچ امتیازی بدست نیاورده بودند بدترین شروع فصل را تجربه کردند.

تبریزی ها با ۴ تیم تراکتور، گسترش فولاد(ماشین سازی)، ماشین سازی شهرداری و شهرداری در ۱۳ دوره از ۲۰ دوره رقابت ها حاضر بودند که توانستند در فصل ۹۶-۹۵ با سه تیم گسترش فولاد، ماشین سازی و تراکتور در هفته اول یک پیروزی و دو تساوی کسب کنند و ۵ امتیاز از هفته اول دشت کنند تا بهترین شروع تبریزی ها در لیگ برتر به این فصل اختصاص داشته باشد.

اولین بازی یک تیم تبریزی در لیگ برتر مربوط به نخستین دوره این رقابت ها در سال ۱۳۸۰ بود که تراکتور در مصاف با پاس تهران به تساوی بدون گل رضایت داد.

فصل ۸۹-۸۸ تراکتور بعد از دوری هشت ساله به لیگ برتر برگشت ولی شروع نا امید کننده ای با فراز کمالوند داشت و در ورزشگاه یادگار امام قم با نتیجه ۲ بر ۱ شکست خورد.

فصل بعد لیگ برتر با صعود تیم شهرداری به لیگ برتر همراه بود که در هفته نخست این فصل شهرداری تبریز ۳ بر ۲ به استقلال تهران باخت و تراکتور هم یک صفر از پرسپولیس شکست خورد تا دومین فصل صفر امتیازی تبریزی ها رقم بخورد.

لیگ یازدهم با تساوی یک یک شهرداری تبریز با مس کرمان و شکست ۳ بر ۲ تراکتور برابر صبای قم همراه بود.

در فصل ۹۲-۹۱ تراکتور که به تنهای پرچم تیم های تبریزی را در دست داشت با تساوی بدون گل مسابقات لیگ برتر را آغاز کرد.

فصل ۹۳-۹۲ لیگ برتر که به لیگ سیزدهم مشهور بود با سرخآبی های تبریز همراه شد و تراکتور - گسترش فولاد در کنار هم هفته نخست لیگ برتر را به سرخآبی های همرنگ خود باختند.

آغاز لیگ چهاردهم جدال تبریزی ها با خوزستانی ها بود تراکتور توانست اولین و آخرین برتری هفته اولی خود را برابر فولاد خوزستان با نتیجه ۲ بر یک به ثبت برساند و استقلال خوزستان و گسترش فولاد یک یک شدند.

در هفته اول فصل پانزدهم تراکتور و گسترش فولاد نه گلی زدند و نه گلی خوردند. تراکتور با نفت تهران و گسترش فولاد با سایپا به نتیجه بدون گل رضایت دادند.

شاگردان خطیبی در تیم ماشین سازی شهرداری در فصل شازدهم، فولاد خوزستان را در اهواز ۲ بر یک شکست دادند و تیم های تراکتور و گسترش فولاد در تبریز برابر تیم های استقلال خوزستان و پیکان به تساوی رضایت دادند.

در فصل بعدی گسترش فولاد به ماشین سازی تغییر نام داد و هفته اول فاجعه بار ۴ بر یک برابر پارس جنوبی شکست خورد. تیمی که در روی پیراهن ماشین سازی ولی روی اسکربورد گسترش فولاد بود. تراکتور هم از استقلال خوزستان شکست خورد تا شروع صفر امتیازی برای تبریزی ها رقم بخورد.

تساوی های بی هیجان صفر - صفر تراکتور و نفت مسجد سلیمان از لیگ هجدهم آغاز شد و این دو تیم برای سه فصل پیاپی اولین بازی فصل شان را برابر هم با نتیجه بدون گل مقابل هم تجربه می کنند و در همین فصل ماشین سازی با دیگر نماینده خوزستان یعنی استقلال خوزستان یک بر یک شد.

سومین پیروزی تبریزی ها در هفته نخست لیگ برتر این بار توسط ماشین سازی برابر تیم استقلال در دقیقه نود با گل زیبای اتابک زارعی همراه شد و در همین هفته تراکتور با نفت مسجد سلیمان به نتیجه همیشگی صفر - صفر رسیدند.

و در لیگ بیستم تبریزی ها برای اولین بار در هفته اول با یک تیم مشهدی بازی کردند که نتیجه تحقیر آمیز ۳ بر صفر را مقابل چشمانشان دیدند و تراکتور برای سومین بار پیاپی اولین هفته لیگ برتر را با نتیجه صفر صفر برابر نفت مسجد سلیمان گذراند که تنها تفاوت آن با دو فصل قبل این بود که این بازی در ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز برگزار شد.

نکته قابل توجه اینکه پیروزی تیم های تبریزی در هفته نخست مربوط به فصل های چهاردهم - شانزدهم و نوزدهم بود که همگی با سرمربیگری رسول خطیبی در آن تیم تبریزی حاصل شد.

بدترین باخت هفته اولی مربوط به شکست ۴ بر یک ماشین سازی برابر پارس جنوبی بوشهر در فصل هفدهم بود و بهترین پیروزی تبریزی ها توسط تیم های ماشین سازی و تراکتور با نتیجه ۲ بر یک برابر فولاد خوزستان بود که در فصل های شانزدهم و چهاردهم بدست آمد.

تبریزی ها ۸ بار در هفته نخست به مصاف تیم های خوزستانی رفته اند و ۹ بار با تهرانی ها بازی کرده اند و تنها یک بار با نمایندگان بوشهر، کرمان، خراسان رضوی در اولین بازی دیدار کرده اند و دو بار هم صبای قم حریف بد یوم تبریزی ها در لیگ برتر بود. 

از اولین بازی لیگ برتر در فصل ۱۳۸۰ تاکنون بیست فصل یعنی ۶۹۴۶ روز می گذرد و همیشه اولین بازی برای شهر اولین ها خوش یوم نبوده است.