تبریزبیدار
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۸:۴۲:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۸۱۸۷۴

گفتگوی تبریزبیدار با دبیر اجرایی هیات نظارت بر انتخابات شوراها؛

جوان پور: گواهی عدم سوءپیشینه کیفری دلیل کافی برای تایید صلاحیت نیست

جوان پور دبیر اجرایی هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در آذربایجان شرقی اظهار داشت: هیات های اجرایی و نظارت باید از اتفاقات گذشته درس بگیرند و تایید صلاحیت ها را سهل و آسان نگیرند. رد صلاحیت به معنای رد صلاحیت کلی فرد نیست بلکه آن فرد با پارامترهایی که تعیین شده، همخوانی ندارد.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار با پایان بررسی اولیه صلاحیت های داوطلبان انتخابات شورای شهر در هیات های اجرایی، نتایج به هیات نظارت ارسال شده و این هیات کار بررسی صلاحیت ها و رسیدگی به اعتراضات را در دستور کار قرار خواهد داد.

عزیز جوان پور دبیر اجرایی هیات نظارت بر انتخابات شورای های شهر در آذربایجان شرقی با حضور در تحریریه تبریزبیدار پاسخگویی سوالاتی در خصوص روند تایید صلاحیت ها و رسیدگی به شکایات و شائباتی پیرامون اعمال فشارها شده است.

مشروح این گفتگو بشرح ذیل است: 


هماهنگی با شورای نگهبان برای انتخاب معتمدین هیات نظارت

تبریزبیدار: در مورد روند بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات نظارت شوراهای شهر توضیحاتی بفرمایید.

جوان پور: ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در 28 خرداد ماه سالجاری برگزار شود. هیات نظارت همزمان با آغاز فرآیند ثبت نام در انتخابات شروع به کار کرده است. هیات نظارت مرکزی در مجلس شورای اسلامی تشکیل می‌شود و نمایندگان مجلس، اعضای این هیات را انتخاب می‌کنند. سه نماینده مجلس در هر استان اعضای هیات عالی نظارت را تشکیل می‌دهند. برخلاف دیگر انتخاباتی که شورای نگهبان بر آنها نظارت می کند، مجلس بر اجرای انتخابات شوراهای شهر و روستا نظارت خواهد کرد.

در آذربایجان شرقی 21 شهرستان داریم که از هر شهرستان پنج نفر عضو هیات نظارت هستند که حکم آنها توسط سازمان نظارت مرکزی صادر می‌شود. همچنین 60 بخش در استان وجود دارد که سه نفر برای هر یک از این بخش ها انتخاب شده اند و حکم آنها را رئیس هیات نظارت استان صادر می‌کند. با هماهنگی هیات نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری، قرار شد معتمدین هیات نظارت بر هر دو انتخابات مشترک باشند. یعنی معتمدینی که هم بر انتخابات شورای شهر و هم بر انتخابات ریاست‌جمهوری نظارت می‌کنند، توسط هیات نظارت بر ریاست‌جمهوری که شورای نگهبان است، تأیید می‌شوند. این هماهنگی برای اولین بار بین شورای نگهبان و هیات نظارت استان اتفاق افتاده است.

Image title


روند اعتراض رد صلاحیت شده ها

از موقع شروع ثبت نام، هیات نظارت بر روند ثبت نام نظارت داشته است. ابتدا تایید صلاحیت ها در هیات های اجرایی بررسی شده که از مراجع مختلف استعلام ها صورت گرفته که البته در اتین مرحله نیز اعضای هیات نظارت در جلسات حضور داشتند. البته این وظیفه هیات اجرایی است اما هیات نظارت نیز جهت هماهنگی های بیشتر حضور داشت.

بعد از اتمام این مرحله، هیات نظارت به بررسی صلاحیت ها ورود پیدا کرده و طی دو هفته تأیید یا رد صلاحیت ها را مجدداً بررسی کرده و به فرمانداری ها ابلاغ می شود و فرمانداری‌ها لیست افراد تایید صلاحیت شده را منتشر خواهند کرد.

بعد از ابلاغ، معترضین می توانند از طریق هیات نظارت شکایت کنند و درخواست بررسی مجدد شود.

طبق آیین نامه اصلاح شده انتخابات، در شهرهای بالای دویست هزار از جمله تبریز افراد می‌توانند شکایت خود را به هیات نظارت مرکزی نیز تقدیم کنند؛ در اینصورت در مدت مقرر اعتراض آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت تأیید صلاحیت، لیست اصلاح گردیده و به فرمانداری‌ها برای برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و استان ابلاغ خواهد شد.


نباید ردصلاحیت شدگان هتک حرمت شوند

تبریزبیدار: خطوط قرمز هیات نظارت برای تأیید یا رد صلاحیت ها داوطلبین چه خواهد بود؟

جوان پور: تمام تلاش فرمانداران و اعضای هیات اجرایی، هماهنگی با هیات نظارت بوده تا بعد از پیگیری از مراجع چهارگانه در خصوص تایید یا ردصلاحیت افراد به تصمیم جمعی برسیم.

تلاش کردیم از افرادی که مشکل تایید صلاحیت داشتند بخواهیم تا صحنه انتخابات را ترک کنند و در این صورت آسیب ها  کمتر می شود تا آبرو و حرمت افراد حفظ شود. ملاحظات ما اینست که اسرار اشخاص کاملاً محرمانه باشد. اگر فردی برای شوراهای شهر تأیید صلاحیت نشد، معنایش این نیست که حق زندگی ندارد و نباید او را تخریب کنیم. شاید برخی افراد برای یک پستی تأیید و برای پستی دیگر رد صلاحیت شوند.

Image title

بازداشت ها در نتیجه سهل انگاری هیات های نظارت قبلی است

در خصوص بررسی صلاحیت ها انتظاراتی به وجود آمده که به هیات های نظارت گذشته برمی گردد. به نظر من در گذشته خوب عمل نشده و علت آنکه که تأیید افراد را بسیار سهل و آسان گرفته اند و گفته اند انتخابات شورای شهر مهم نیست در حالیکه شاهد هستیم بسیاری از اعتبارات به وسیله شورای شهر جا به جا می‌شود. اگر هیات نظارت و هیات اجرایی دقت کرده بودند، دستگیری هایی که در شوراهای شهر و شهرداری اتفاق می‌افتد، اتفاق ها نمی افتاد. این اتفاقات حاکی از اینست که در گذشته دقت نکرده ایم.

گواهی عدم سوءپیشینه کیفری دلیل کافی برای تایید صلاحیت نیست

هیات های اجرایی و نظارت باید از اتفاقات گذشته درس بگیرند و تایید صلاحیت ها را سهل و آسان نگیرند. رد صلاحیت به معنای رد صلاحیت کلی فرد نیست بلکه آن فرد با پارامترهایی که تعیین شده، همخوانی ندارد. ارزیابی یک فرد، با اختیاراتی که به عضو شورای شهر داده خواهد شد، صورت خواهد گرفت. ممکن است برخی رد صلاحیت ها با وجود داشتن گواهی عدم سوء پیشینه به این دلیل باشد که فرد پرونده قضایی دارد. همچنین یکی از دلایل رد صلاحیت، می‌تواند گزارشات محلی باشد. 

برخی جرایم وجود دارد که برای فرد تشکیل پرونده صورت نگرفته است؛ مانند اینکه فرد جرمی مرتکب شده و شاکی نداشته باشد و در دادگاه نیز محکومیتی نداشته باشد.

افراد مشهور به فساد حتی در صورت عدم پرونده قضایی هم نباید وارد شورا شوند

اگر برای هیات نظارت محرز شد که فردی مشهور به فساد و ارتشا در محل کار و سوءاستفاده از موقعیت است و حتی پرونده ای برایش تشکیل نشده است، نباید اجازه ورود به آن مسند را بدهند. به تایید یا رد صلاحیت ها باید با این دید نگاه کنیم.

آقای رئیسی رئیس محترم قوه قضائیه مطلبی در بحث فساد مطرح کردند که ما باید از ایجاد زمینه های فساد جلوگیری کنیم نه اینکه فساد اتفاق بیفتد و بعداً ما با آن مقابله کنیم. اگر هیات نظارت فردی را تأیید کند و آن فرد بعداً مرتکب تخلف شود، زمینه را برای او فراهم کرده است. تجربیات پنج دوره گذشته برایمان کافی است؛ تجربیات این پنج دوره که ۲۲ سال است، مگر کم زمانی است؟

لزوم بازنگری در قانون انتخابات شوراهای شهر 

به اعتقاد ما باید قانون انتخابات شوراهای شهر بازنگری شود؛ مجلس جدید نیز به این نتیجه رسیده و مصمم بر اصلاح آن است.
ایرادهای زیادی داریم که در این ۲۲ سال اصلاح نشده است؛ برخی نکات اصلاح شده است ولی تاثیرگذار نبوده است. سیستم نظارتی دائمی برای انتخابات شورای شهر لازم است.

باید اتفاقات گذشته و دستگیری های برخی اعضای شورا آسیب شناسی شود، تبریز یک شهر معمولی نیست و این اتفاقات زیبنده شهر تبریز نیست. باید بررسی شود؛ شاید مقصریم که در تأیید صلاحیت ها خوب عمل نکرده ایم. شاید شهروندان هم مقصرند که نفری را که در شأن تبریز است انتخاب نکرده اند. تمامی عوامل دست به دست هم داده اند که جایگاه تبریز پایین آمده است. من معتقدم که مردم و مسئولین تبریز و آن کسانی که در انتخابات مسئول هستند، همه و همه باید از شأن و منزلت و مقام تبریز صیانت کنند. این در شوراها بیشتر دیده شد و موجب سرافکندگی شد.


به برخی افراد توصیه شده قبل از رد صلاحیت، انصراف دهند

تبریزبیدار: آیا شده هیات نظارت برای یکسری افرادی که امکان تأیید صلاحیت آنها وجود ندارد،  توصیه به انصراف داده باشد؟

جوان پور: بله. قرار شد این درخواست در هیات اجرایی و توسط معتمدین شهر صورت گیرد. فلسفه استفاده از معتمدین اعم از بازاریان و اصناف و افراد مختلف اینست که این افراد بزرگان شهر هستند. تمام تلاش ما بر اینست که این کار توسط معتمدین شهر صورت بگیرد تا تبعات آن کمتر بشود. 


هرگونه اعمال فشار برای گرفتن صلاحیت، غیرقانونی است

تبریزبیدار: رد صلاحیت برخی افراد باعث اعمال فشارهایی به هیات نظارت برای تأییدیه گرفتن خواهد شد؛ موضع هیات نظارت در این باره را بفرمایید.

جوان پور: ما کارها را طبق قانون پیش می‌رویم و فشارها غیر قانونی است. همه باید تابع قانون باشند. اگر قانون گفته است که فصل الخطاب در استان، هیات نظارت ‌باشد، باید از قانون تبعیت کنیم. اما اگر یک فردی از راه های غیرقانونی مانند نفوذ و تأثیر گذاری و کارهای دیگر اقدام به فشار برای تأیید صلاحیت کند این کار عملا راه قانونی نیست. راه قانونی اینست که اعتراض کرده و دلایل آورده و با راه قانونی خود پیش رود. قانونی که به او اجازه داده بود در انتخابات شرکت کند، همان قانون می‌گوید که در شورای شهر حضور نداشته باشد.

Image title

شورای شهر سیاسی نیست

تبریزبیدار: شاید برخی تصور کنند که به خاطر همزمان بودن انتخابات شوراهای شهر با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراها تحت الشعاع قرار گرفته و توجه چندانی به آن نخواهد شد؛ چه تدبیری برای این مسأله اندیشیده شده است؟

جوان پور: هم انتخابات شورای شهر به عنوان پارلمان شهری و هم انتخابات ریاست جمهوری به عنوان تعیین رئیس قوه مجریه کشور  مهم هستند. عظمت این دو باهم فرق دارد؛ مسأله ریاست‌جمهوری یک مسأله سیاسی است ولی مسأله شورای شهر یک مسأله عمرانی و اجتماعی است. کارکرد شورای شهر سیاسی نیست. در دوره قبل برخی افراد آن را سیاسی کرده و لیست سیاسی پدید آوردند و این کار درستی نیست. مردم ما باید به شورای شهر به دید سیاسی نگاه نکنند. باید افراد اجرایی و کاربلد در شورای شهر حضور یابند.


انتخابات الکترونکی برای جلوگیری از بروز خطای انسانی

تبریزبیدار: در مورد برگزاری الکترونیکی انتخابات شورای شهر هم توضیحی بفرمایید.

جوان پور:  خوشبختانه امسال انتخابات شورای شهر در تبریز الکترونیکی است و رای دهی کاغذی نخواهد بودهر فرد با ثبت کد چهار رقمی کاندیدا، به او رأی می‌دهد. باید آموزش لازم به مردم داده شود. معمولا در شمارش دستی آرای شورای شهر بدلیل زیاد بودن تعداد کاندیداها خطای انسانی  وجود دارد که در روش الکترونیکی این خطا به صفر می رسد و نتایج هم سریع اعلام می شود.

برای فرآیند رای دهی و تسریع در رای دادن و معطل نشدن رای دهندگان هم باید جلسات متعددی با فرمانداران محترم و ستاد انتخابات برگزار کنیم. قرار است موضوع را از نظر فنی و امکانات بررسی خواهیم کرد. 


گفتگو از صابر عیسی پور

تنظیم: امیررضا فرامرز


انتهای پیام/