تبریزبیدار
شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۰:۲۳:۵۴ شناسه خبر : ۱۰۸۱۹۷۳

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

فرشتگان روزه اولی‌ و تجربه شیرین «آدم بزرگ» شدن / روزه کله گنجشکی در روزهای گرم و بلند

بعد از گذشت نیمی از ماه رمضان سراغ روزه اولی‌ها رفتیم تا ببینیم این فرشتگان 9 ساله با روزه‌های طولانی این ماه چه می‌کنند؟

سرویس فرهنگی تبریزبیدار روزه اولی ها، ماه رمضان امسال برای نخستین بار سر سفره ضیافت الهی نشسته اند تا در این ماه خدا تکلیف خود را به جا بیاورند.

وقتی به سن تکلیف می رسیم، احساس مسئولیت می کنیم و با خودمان تمرین آدم بزرگ شدن می کنیم؛ با شور و اشتیاق خود را برای ماه مهمانی خدا آماده می کنیم.

در ماه رمضان اگر بخواهیم کودکان را با روزه آشنا کنیم باید او را در فضای مذهبی و شادی قرار دهیم که در این صورت، ناخودآگاه هیجانات مثبت همچون نشاط و شادابی معنوی در او تقویت می‌شود و می‌تواند او را با فلسفه روزه گرفتن و نماز خواندن آشنا کند.

کودکان روزه دار مسرورند از یک اتفاق جدید در زندگی، امسال یک قدم به خدا نزدیک تر شدند، قدمی که قرار است از امروز آرام آرام به سمت خدا بردارند و او را بیش از پیش در زندگی شان حس کنند.

کودکان با گرفتن روزه کله گنجشکی کمی به گرسنگی عادت می‌کنند و صبرشان بیشتر می‌شود و با چنین تمرین روزه داری، وقتی به سن تکلیف می رسند هنگام گرفتن روزه کامل با سختی مواجه نمی‌شوند و احساس خوبی از انجام تکالیف خود دارند.

وقتی کودکی روزه کله گنجشکی می گیرد و یا برای اولین بار روزه کامل می گیرد حس و حال متفاوتی دارد که با هیچ جمله ای قابل توصیف نیست، به همین دلیل در ماه مهمانی خدا تصمیم گرفتم به سراغ کودکان روزه کله گنجشکی و روزه اولی بروم تا اولین تجربه شان از این ماه را جویا شوم.

فاطمه کارگر، دختر ۹ ساله ای که امسال به سن تکلیف رسیده و روزه می گیرد.

او می گوید: حس خیلی خوبی دارم و خوشحالم که روزه می گیرم و به خدا نزدیک تر می شوم؛ نمازهایم را می خوانم و با خدا راز و نیاز می کنم.

Image title

ریشه کنی کرونا، دعای میهمانان کوچک و سبکبال ضیافت الهی

او ادامه می دهد: در ماه رمضان باید به نیازمندان کمک کنیم و در شب های قدر باید با خدا ارتباط داشته باشیم؛ هر حاجتی داریم از خدا بخواهیم و همدیگر را دعا کنیم.

این دختر روزه اولی می گوید: در ابتدا روزه گرفتن برای بچه ها سخت است ولی من به خوبی روزه می گیرم و گرسنگی نیازمندان را حس می کنم.

او آرزوهای معنوی خود را چنین بیان می کند: دعای می کنم همه مردم به نیازمندان کمک کنند و مادر و پدرم همیشه در سلامت باشند؛ و از خداوند می خواهم کرونا از بین برود و همه مردم در سلامت کامل به زندگی خود ادامه دهند.

فاطمه می گوید: من قبل از ۹ سالگی نمی توانستم روزه کامل بگیرم و سعی می کردم روزه کله گنجشکی بگیرم ولی الان که به ۹ سالگی رسیده ام خدا به من کمک می کند تا روزه بگیرم.

محمدحسین عباس زاده 13 ساله است که هنوز به سن تکلیف نرسیده و روزه کله گنجشکی می گیرد.

او حس و حال روزه گرفتن را بسیار خوب توصیف کرده و می افزاید: من هر سال ماه رمضان ۱۰ روز را روزه کامل می گیرم و به کمک خدای بزرگ در طول روز احساس ضعف نمی کنم.


Image title


محمدحسین دعای خود سر سفره افطاری و سحری را امنیت و سلامتی همه مردم عنوان کرده و می افزاید: از خدا می خواهم روزی همه کودکان گرسنه بتوانند در امنیت و سلامت کامل غذای سالم بخورند و جنگ و محرومیتی کودکان را تهدید نکند.

او توصیف جالبی از تشنگی روزه داری داشته و می گوید: پدرم گفته  در این ماه با روزه داری باید تشنگی را تحمل کنیم چون امام حسین(ع) هم تشنه شهید شده است.»

زهرا محمدی دختر روزه دار دیگری است که امسال به سن تکلیف رسیده است، او می گوید: روزه داری حس متفاوتی است كه در زندگی تجربه كرده ام و در لحظه لحظه ی آن حضور و لطف خدا را در كنار خود احساس می كنم؛ من روزه گرفتن را از پدر و مادرم یاد گرفته ام.

وی ادامه می دهد: خدا را سپاسگزارم كه اين افتخار نصيب من شد تا بتوانم همراه با پدر و مادرم در سر سفره ضيافت خداوند حاضر شوم و با روزه داری و عبادات خود، بندگی ام را به ايشان ثابت كنم.

Image title

زهرا که ضعف جسمانی هم مانع بندگی او در ماه رمضان نشده، می گوید: روزهای اول كمی برايم سخت بود كه حدود ۱۵ ساعت چيزی نخورم اما اكنون بدنم آمادگی زيادی دارد و بدون اينكه هنگام سحر پدر و مادر صدايم بزنند، خودم از خواب بلند می شوم.

این دختر روزه دار، دعای سفره افطار خود را چنین بیان می کند: از خدا می خواهم حال تمام بیماران کرونایی خوب شود و هر چه زودتر کرونا از کشورمان برود و امام زمان(عج) زودتر ظهور کنند.


گزارش از معصومه نعمتی

انتهای پیام/