تبریزبیدار
یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۱۴:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۸۲۱۴۰

معرفی کتاب هفته؛

«انتخابات تکرار یا تغییر» / چرا مشکلات اقتصادی با این رأی دادن ها حل نمی شود؟

خاستگاه نظام های سیاسی، نقش مردن در سیاست و حکومت، فرآیند و میزان اثر گذاری عموم جامعه در تصمیمات سیاسی و نظام های انتخاباتی در کشور ها مواردی است که شاخص های «انتخابات» را مشخص می کند.

سرویس فرهنگی تبریز بیدارهمیشه در آستانه انتخابات چند سوال اساسی به ذهنمان خطور می کند؛ نظیر اینکه چرا شورای نگهبان وجود دارد؟ چرا باید رأی بدهیم؟ چرا مشکلات اقتصادی با این رأی دادن ها حل نمی شود؟ اصلا مردم سالاری به چه معناست؟

شاید جواب این سوالات را به صورت جسته و گریخته در فضای مجازی یا دیگر رسانه ها شنیده باشیم اما لازم است که جواب های کامل و متقنی برای این سوالات یافت.

سیدمحمد حسین راجی که پیشتر کتاب صعود چهل ساله وی را که در خصوص پیشرفت های نظام مقدس جمهوری اسلامی نوشته شده بود در تبریزبیدار معرفی کردیم، اینبار با قلم رسا و متقن و محققانه خویش در عنوان کتابی به نام «انتخابات تکرار یا تغییر» ، چالش های ذهنی در باب انتخابات را بررسی کرده و راه علاج مشکلات اقتصادی کشور را بیان کرده است.

وی در فصل اول این کتاب به سوالات اساسی پیرامون انتخابات پرداخته و آنها را به صورت کامل پاسخ داده است. فصل دوم این کتاب به تبیین سیاست دیکته شده توزیع به جای سیاست تولید و همچنین تکیه بر ذخایر ارزی برای حفظ ارزش پول ملی در زمان رژیم پهلوی پرداخته است؛ این نویسنده با تبیین مسائل ذکر شده به ریشه های مشکلات نظام اقتصادی ایران می پردازد.

راجی در فصل سوم کتاب انتخابات تکرار یا تغییر با اشاره به دو نگاه کلی به بیرون و درون کشور برای حل مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور، به معایب و مزایای هرکدام از این نگاه ها به تجربه کشورهایی چون انگلیس و آمریکا و کره جنوبی و روسیه در اتخاذ هر کدام از این دو نگاه می پردازد.

این کتاب به سه سوال اصلی مردم درباره انتخابات نیز پاسخ می دهد. سوال اول پیرامون لزوم مشارکت حداکثری در انتخابات می باشد که در ذیل این عنوان به تبلیغات منفی دشمن نسبت به موضوعاتی نظیر نبود آزادی در ایران و عدم کارآمدی نظام در چهار دهه گذشته پرداخته شده است. سوال دوم درباره چرایی مشکلات اقتصادی کشور و سوال سوم راهکارهای حل این مشکلات است که با بررسی تجربه سایر کشورها ثابت می شود که تنها راه نجات اقتصاد (نگاه به درون و جهش تولید) است.

Image title

چیکیده ای از مباحث مطرح شده در این کتاب به شرح زیر می باشد:

فصل اول:

-چراباید رای بدهیم

-چرا شورای نگهبان در کشور وجود دارد؟

-چرا اجازه داده‌ نمی‌شود مردم مانند سایر کشورها هر که را می‌خواهند انتخاب کنند؟

-شرکت در انتخابات در کشوری که آزادی نیست چه معنا دارد؟

-مگر نظام در این چهل ساله برای ما چه کرده است که دوباره رأی دهیم؟!

-آیا راه حلی برای پایان دادن به مشکلات اقتصادی وجود دارد؟

 فصل دوم:

-بررسی ریشه تاریخی مسئله کاهش ارزش پول در ایران

-تکیه به ذخایر ارزی نفتی برای حفظ ارزش پول ملی در دوران پهلوی و ضعف تولید و قرار گرفتن توزیع به ‌عنوان قطب توسعه ایران

فصل سوم:

-عاقبت لغو ‌تحریم‌ها بدون تقویت تولید داخل

-انتظارات خارجی‌ها از کشورهای در حال‌ توسعه برای ‌سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژی

-هزینه‌های غیر قابل اجتناب حذف مقررات ورود و خروج سرمایه از کشور

-خصوصی‌سازی سریع و بی‌ضابطه؛ بلای جان کشورها

-کاهش دخالت دولت در بازار؛ توصیه ویران‌کننده آمریکایی‌ها به شیلی


این کتاب توسط سیدمحمد حسین راجی، سیدمحمدرضا خاتمی و محسن فوجی نگاشته شده و توسط نشرمعارف برای آگاهی هر چه بیشتر مخاطبان برای شرکت در انتخابات به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/