تبریزبیدار
دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ ۰۷:۰۲:۱۳ شناسه خبر : ۱۰۸۲۳۷۷

در گفتگوی مشروح تبریزبیدار با منتخب اول شورای ششم شهر تبریز مطرح شد؛

حقوق نیروهای مازاد شهرداری از جیب مردم داده می شود / در برابر رای نداده ها هم دِین داریم

منتخب شورای ششم شهر تبریز می گوید: مسلما ما مقابل تک تک مردم تبریز دِین داریم چه افرادی که رای داده اند، چه افرادی که رای نداده اند، و چه افرادی که رای مخالف داده اند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار  / حکیمه غفوری منتخب اول شورای ششم شهر تبریز با حضور در تحریریه این سایت خبری، پاسخگوی سوالاتی پیرامون چالش های شورای شهر و شهرداری تبریز شد.

مسائلی همچون تبدیل وضعیت و بکارگیری نیروهای جدید، یکسان سازی مزار شهدا، حقوق شهروندی و... از جمله مواردی بود که با تنها بانوی شورای ششم مطرح شد.

مشروح این گفتگو بشرح ذیل می باشد:


در برابر رای دهندگان و قهر کنندگان از صندوق رای دِین داریم

تبریزبیدار: مردم در انتخابات شورای ششم شهر تبریز به چرخش گفتمان رای دادند، اعضای منتخب بعد از استقرار رسمی خود را چقدر وام این نگرش مردم خواهند دانست؟

 غفوری: تغییر رفتار و نوع انتخاب مردم در انتخابات امسال نشان داد که آن از وضع فعلی ناامید شده بودند و امیدواری آنها طیف ارزشی و انقلابی بود تا بتوانند به وضع موجود سامان دهند. مسلما ما مقابل تک تک مردم تبریز دِین داریم چه افرادی که رای داده اند، چه افرادی که رای نداده اند، و چه افرادی که رای مخالف داده اند؛ و وظیفه داریم تا جایی که از دستمان بر می آید به نفع مردم و شهرمان تلاش کنیم و این ادای دین در تعیین هیئت رئیسه و شهردار نیز بروز خواهد کرد.

Image title

رسیدگی به امورات مردم تنها راه جلب اعتماد از دست رفته آنها

تبریزبیدار: بخش قابل توجهی از مردم تبریز در انتخابات اخیر به هر دلیلی شرکت نکردند، شورای ششم برای جلب اعتماد این افراد چه باید بکند؟

غفوری: برای جلب اعتمادِ از دست رفته مردم باید قدم درست برداریم و مردم هم این درستی را در عمل ببینند چون صرفا با شعار دادن کار پیش نمی رود. باید دلسوزانه به مسائلی که آرامش مردم را تهدید می کنند رسیدگی کنیم و مردم هم ببینند که شورای ششم توانست تا حدودی به خواسته های آنها رسیدگی کند. تلاش تمام قوا این است که به وظیفه خود عمل کنند نه اینکه صرفا اعتماد مردم را به دست بیاورند. ما اگر در این جهت حرکت کنیم، اعتماد هم جلب خواهد شد. یعنی ما صرفا به خاطر اعتماد کار نمی کنیم و به خاطر خدا کار می کنیم. اول اعتماد خدا را باید جلب کنیم که بعد اعتماد خلق خدا خود به خود جلب شود.


یکسان سازی قبور شهدا بعد از نظر قطعی رهبر انقلاب، غیرقانونی است

تبریزبیدار: یکی از مسایلی که در مدیریت های قبلی و فعلی شهرداری تبریز با آن روبرو بودیم، یکسان سازی مزار شهدا بود و حتی شاهدیم بعد از نهیب رهبر انقلاب، مجددا شاهد یکسان سازی در گلزار شهدای ستارخان هستیم. نظر شما در این باره چیست؟

غفوری: نظر شهرداری صراحتا اینست که با طرح بنیاد شهید جلو می رویم. اخیرا هم یک فراخوان خطاب به بنیاد شهید برای نظردهی در ساماندهی فاز دوم وادی رحمت داده اند. در جایی که حضرت آقا ورود نکرده و نظر قطعی خود را نگفته است، شاید بتوانیم اظهار نظر کنیم ولی وقتی خود آقا اعلام کرده اند که با یکسان سازی مخالف هستند، جای هیچ سخنی نیست ولی متاسفانه در بعضی جاها این کارها به صورت غیر قانونی انجام می گیرد. هرچند که ما هنوز کار را بصورت قانونی تحویل نگرفته ایم که بخواهیم به این موارد رسیدگی کنیم ولی به عنوانی کسی که پیرو خط ولایت هستم، این مورد را مطالبه خواهم کرد چرا که ما نباید بالاتر از سخن حضرت آقا حرفی بزنیم. الان به خاطر همین یکسان سازی، در وادی رحمت حدودا 15 میلیارد تومان برآورد هزینه کرده اند. ما به محض ورود به شورا حتما طرح تحقیق و تفحص در خصوص گلزار شهدا را در دستور کار قرار خواهیم داد که ببینیم این پول را برای چه چیزی هزینه کرده اند که شفاف سازی شود.


در کاشت درخت باید بحران کم آبی و سازگاری با منطقه لحاظ شود

تبریزبیدار: یکی از شعارهای مدیریت فعلی شهرداری، کاشت یک میلیون اصله درخت بود. با توجه به پتانسیل فعلی تبریز و از طرفی بحران آب، آیا به نظرتان این شعار قابل عملیاتی شدن است؟

غفوری: این شعار کمی بعید به نظر می رسد چون باید فضای بزرگی وجود داشته باشد که این نهال ها بخواهد آنجا کاشته شود. چون من ناظر به خرید و کاشت این نهال ها نبوده ام نمی توانم قضاوت کنم ولی به نظرم می رسد این کار کمی غیرقابل ممکن باشد. الان ما یکسری درخت هایی داریم که در مقابل کم آبی بسیار مقاوم هستند. باید ببینیم که فقط می خواهیم پز بدهیم که ما فلان قدر نهال در شهر کاشته ایم یا همه مسائل را پیش بینی کرده بودیم. اولا بدانیم کدام درخت ها با آب و هوای تبریز سازگار هستند، دوما این درخت ها در مقابل کم آبی مقاوم هستند یا نه تا در این بحران کم آبی، آب کمتری صرف آبیاری درخت ها شود. باید در کاشت نهال، چنین مواردی را در نظر داشته باشیم. حال اگر این کارها اگر مهندسی شده باشد که مشکلی وجود نخواهد داشت ولی بعید می دانم این کار مهندسی شده باشد. متاسفانه ما می بینیم که هر سال در روز درختکاری کلی نهال کاشته می شود ولی شاید اصلا پنجاه درصد آن ها به علت ضعیف بودن یا سازگار نبودن با آب و هوای کوهستانی و ...، رشد نمی کنند. حتی بعضی از نهال ها را در خود تبریز پرورش نمی دهند و از مناطق دیگر می گیرند و پرورش می دهند و به خاطر همین هم موارد دیگر را در نظر نمی گیرند. در حالی که ما خودمان می توانیم اینجا با توجه به ظرفیت فضای شهرداری و نیروی مازاد آن، این نهال ها را در همینجا پرورش دهیم.


شهرداری سفره احسان نیست / حقوق نیروهای مازاد شهرداری از جیب مردم داده می شود

تبریزبیدار: برسیم به حواشی جذب نیرو در شهرداری، برخی معتقدند نباید نیروای جذب شده را برون کرد چون بیکاری آنها به زندگی آنها آسیب می زند و از طرف دیگر عده ای ساماندهی جذب نیرو را ضروری می دانند، نظر شما چیست؟

مدیریت شهری به هیچ عنوان نمی تواند با احساس و عاطفه پیش برود و سفره احسان هم نیست که آن را باز کنیم و هرکسی بیاید نان خود را از سر این سفره بردارد و برود. هر چیزی اصولی دارد و این اصول هم باز به نفع مردم است. ما شاید امروز در ظاهر ببینیم که 100 نفر 200 نفر از این شهرداری نان بر سر سفره خود می برند؛ این فقط ظاهر قضیه است که به نظرخوب می آید ولی در حال حاضر، شهرداری اعلام می کند که سه برابر ظرفیت خود نیرو دارد! پس حقوق این نیروها را از کجا می دهد؟ خب معلوم است از مردم که پول می گیرد، به جای اینکه سود آن را به مردم بازگرداند، آن را صرف حقوق نیروهای مازاد می کنیم. مسلما در هر اداره یک چارت سازمانی وجود دارد که اگر کارمندان طبق آن چارت تقسیم بندی شوند، کار آن اداره راه می افتد. ولی اگر نیروی مازاد در آنجا وجود داشته باشد، کارها به خوبی پیش نمی رود و هرکسی به نیروی دیگر متکی می شود و می گوید اگر من هم انجام ندادم، حتما دیگری این کار را انجام می دهد.


هیچوقت نگفتیم نیروهای جذب شده قبلی کنار روند 

اخیرا بین مردم شایعه ایجاد شده که غفوری که برای کمک به محرومان آمده بود، اما جلوی اشتغال محرومان را در شهرداری می گیرد؛ در حالی که ما می گوییم فقط جلوی کسانی گرفته شود که تازه می خواهند به بدنه شهرداری وارد شوند یا تبدیل وضعیت شوند نه قدیمی ها. اخیرا برای تبدیل وضعیت آزمونی گرفته اند ولی متاسفانه آنها را هم کنار گذاشته اند و می گوند که غفوری از دادگستری نامه گرفته و بهانه می کنند. مردم ما باید بدانند که تا وقتی ما به صورت قانون مدار جلو نرفته ایم، ضررش به همه خواهد رسید.


Image title


قصد نداریم کسانی که از قبل وارد بدنه شهرداری شده اند، تعدیل شوند چون معتقدم این افراد باید امنیت شغلی داشته باشند که بتوانند مثمر ثمر باشند. ساماندهی اساسی برای نیروهای داخلی مجموعه شهرداری باید شفاف شود. کلا یک زیرساخت برای این سازمان تعریف شود که معلوم شود چند نفر در کدام قسمت ها مشغول به کار هستند و چقدر نیرو کم داریم. متاسفانه یک بلبشویی در رابطه با نیروی انسانی در بدنه شهرداری وجود دارد که آن هم به نظر من، خودشان شرایط را در این وضع نگه داشته اند که بتوانند هر موقع هرکسی را که خواستند، به بدنه شهرداری وارد کنند.


تمایل برای حضور در کمیسیون های نظارت و فرهنگی

تبریزبیدار: در شورای ششم برای حضور در کدام کمیسیون برنامه دارید؟

غفوری: اولویت اول بنده کمیسیون نظارت و بازرسی و اولویت دوم هم کمیسیون فرهنگی و اجتماعی است.افتتاح چندباره یک پروژه باب شده

تبریزبیدار: برخی معتقدند افتتاح پروژه های اخیر شهرداری حالت عجله ای یا نمایشی دارید. شما تا چه حد این حرف را قبول دارید؟

غفوری: به نظرم این کار برایمان روال شده است که یک پروژه را سه چهار بار افتتاح می کنیم! از باب قانونی ما نمی توانیم الان این پروژه ها را رصد کنیم. همه این کار ها بستگی به وجدان کاری و ایمان مدیر و اعضای شورای پنجم دارد.


پارک های بانوان تبریز فقط اسمشان پارک بانوان است

تبریزبیدار: شما بعنوان تنها بانوی عضو شورای ششم، چه تکلیفی در برابر بانوان احساس می کنید؟

غفوری: در حالت کلی کارِ اعضا را با جنسیت تفکیک نمی کنم. چون فقط بانوان نیستند که به من رای داده اند. من هم نماینده بانوان و هم نماینده آقایان هستم. ولی در کنار این، به علت زن بودنم، تعصب خانم ها را می کشم و شاید بعضی از مشکلات بانوان را هم من بهتر از آقایان بتوانم درک کنم. الان خانم های ما از جهت امکاناتی مثل سالن های ورزشی، اماکن رفاهی و تفریحی در حاشیه مانده اند. الان در تبریز فقط دو تا پارک بانوان داریم که آنها هم فقط اسم شان پارک بانوان است وگرنه ساختار و محیط مناسبی برای ورزش و تفریح و آرامش بانوان ندارند. یا مثلا تعدادی از بانوان داریم که سرپرستی خانواده را بر عهده دارد خودش را به هر دری می زند که بتواند به نوعی این زندگی را بگرداند. چقدر از این بانوان حمایت انجام گرفته است؟! متاسفانه هیچ قدمی برداشته نشده و هیچ حمایتی چه از نظر کارآفرینی، روحی، روانی، عاطفی و مالی انجام نگرفته است. 


گفتگو از صابر عیسی پور
تنظیم: نگار رشیدی


انتهای پیام/