تبریزبیدار
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ ۱۵:۵۸:۳۴ شناسه خبر : ۱۰۸۲۸۶۹

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی:

میزان تحقق اهداف با برنامه‌ها شکاف قابل توجهی دارد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: میزان تحقق اهداف با برنامه‌ها شکاف قابل توجهی دارد و باید آسیب شناسی جدی در این زمینه انجام شود.

به گزارش تبریز بیدار ، داوود بهبودی، ظهر روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسب هفته آمار و برنامه ریزی اظهار داشت: در عرصه جمع آوری و انتشار آمار نقش مهمی بر عهده برنامه و بودجه است زیرا هر نوع برنامه ریزی در هر سطحی نیاز به آمار قابل اتکا است.

وی اذعان کرد: در طی دوره،های مختلف برنامه ها و اهداف محقق نشدند و تنها برنامه توسعه ششم تا حدی محقق شد و باید این را آسیب شناسی کرد که چرا هیچکدام از برنامه‌های توسعه‌ای موفق نبوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: از نظر نرخ بیکاری هم معمولا از میانگین کشور یکی دو درصد پایین تر هستیم، استان ما چسبندگی جمعیت هم وجود ندارد و مهاجرت برای کار وجود دارد و این هم یک پویایی است و هم یک عارضه است چرا شغل مناسب به اندازه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در بحث کشاورزی سهم اقتصادی استان پایین می باشد، خاطر نشان کرد: با روش سنتی نمی‌توان به اهداف مورد نظر رسید، در کشور ارز افزوده و اشتغال مشکل است برای اشتغال نمی توان به سراغ صنعت و کشاورزی رفت بلکه باید به سراغ خدمات رفت.

بهبودی  در ادامه گفت: در وضع موجود از لحاظ اقتصادی سهم اقتصادی استان نسبت به جمعیت پایین تر است یعنی سهم اقتصادی ۳.۵ درصد اما جمعیتی ۴.۹ درصد است و این به دلایل مختلفی است که محصول روند سی تا چهل سال گذشته است و این کارنامه استان نیست و عملکرد ملی است .

وی  اظهار داشت: از لحاظ توزیع فضایی توزیع درستی نداریم، شرق استان ما از لحاظ تمرکز توزیع اقتصادی و استقرار صنایع و جمعیت فقیر تر است و ۸۰ درصد جمعیت در نیمه غربی استان هستند و استقرار صنایع به همین صورت است در حالیکه در شرق استان ظرفیت‌های مختلفی داریم اما به دلایلی فعالیت‌های بزرگ آنجا تعریف نشده است پس تعادل بخشی استان از جمله چالش‌هاست و برای افق آینده یک بخش تعادل بخشی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در پایان خاطر نشان شد: اگر در طی سه سال آینده انتقال آب ارس به تبریز انجام شود همراه با صرفه جویی وضعیت آب شرب به حالت پایدار می رسد در خصوص دریاچه ارومیه باید در سطح ملی توجه شود و استان ما ۱۰ الی ۱۸ درصد از حق آبه دریاچه را تامین میکند.


انتهای پیام/