تبریزبیدار
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۳۱:۱۹ شناسه خبر : ۱۰۸۳۱۴۲

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

الم شنگه برای احیای سازمان ورزش! / تبریز 1401؛ پروژه بی پروژه

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام برگی در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، در جلسه صبح امروز (یکشنبه) چند دستور جلسه مورد بررسی اعضا قرار گرفت.


دستور جلسه اول: گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در رابطه با بودجه سال ۱۴۰۱

علیرضا نوای باغبان رئیس این کمیسیون طی اظهاراتی گفت: شهردار محترم خواسته‌اند که هرچه سریعتر نظرات و راهکارها را برای بودجه سال آینده مشخص کنیم. بودجه باید کاربردی و واقعی باشد و ارقام تکرارشونده در چارچوب تصمیم گیری‌ها قرار نگیرد.

وی افزود: تبصره‌های بودجه به ردیف‌های مربوطه برود و الا اینکه در تبصره وام نوشته شود کافی نیست و باید در بودجه نشان داده شود.

باغبان اضافه کرد: کنترل ورود نیرو و تلاش برای کاهش هزینه‌ها از دیگر مواردی است که باید رعایت شود.

تبریز 1401؛ پروژه بی پروژه

رئیس کمیسیون برنامه و بدجه شورای شهر تبریز تاکید کرد: پیگیری و دریافت مطالبات از سازمان‌ها، ادارات و افراد حقیقی و حقوقی باید در اولویت باشد. احداث و بازسازی سرویس‌های بهداشتی، مرمت و تجهیز پارک‌ها و اجرای سیاست‌های ایمنی شهری از دیگر خواسته‌های شوراست.

وی بیان داشت: ایجاد سیستم حمل‌ونقل ترکیبی با تاکید بر اتمام خط یک مترو و توسعه ناوگان اتوبوسرانی از دیگر خواسته‌هاست. در سال آینده پروژه‌های عمرانی جدید تعریف نخواهد شد زیرا امسال پروژه‌هایی تعریف شده بود که اعتبار و پیشرفت آن صفر بود.

روح الله دهقان‌نژاد دیگر عضو شورای شهر نیز گفت: اگر یک یا دو سال بتوانیم بخش عمده بودجه را صرف مناطق کم برخوردار بکنیم در دو تا سه سال وضعیت مناطق کم برخوردار بهتر خواهد شد.

وی افزود: در بحث محله‌ای من هم موافقم زیرا ما به شریان‌های اصلی رسیدگی می‌کنیم اما مردم از وضعیت کوچه‌ها راضی نیستند.

فریدون بابایی اقدم دیگر عضو شورا نیز گفت:سه بند اول بودجه سال آینده بسیار فوق العاده است و اگر فقط همین سه بند را اجرایی کنیم کار فوق العاده‌ای انجام شده است.

وی افزود: یکی دو نظر اصلاحی داشتیم که پروژه‌هایی که آماده کار نیستند در بودجه آورده نشود. به تضمین تحقق بودجه هم فکر کنیم مانند مسیرگشایی‌ها که اسم محل مسیرگشایی می آید اما مکانیزمی مشخص نیست.

این لایحه با موافقت اعضای شورا به تصویب رسید.

دستور جلسه دوم: بررسی مصوبه شورا در خصوص شرکت آب و فاضلاب با موضوع طرح فاضلاب کلانشهر تبریز

علیرضا باغبان در این باره گفت: تعاملی که انجام می‌دهیم این است که تحمل بیشتری برای دریافت طلب‌ها داشته باشیم و ۴۰ درصد دریافتی سالانه را به ۲۰ درصد کاهش دهیم. ما این کار را می‌کنیم تا توان آب و فاضلاب برای ارائه خدمات کاهش نیابد.

عباس رنجبر، شهردار تبریز در این خصوص گفت: با توجه به اینکه موضوع همراه با خدمات دهی شهرداری است با این موضوع موافقیم زیرا در تسهیل زندگی مردم اثربخش است.

وی ادامه داد: ما با دریافت ۲۵ درصد موافقیم و اگر وضعیت شهرداری خوب بود حتی این ۲۵ درصد را هم نمی‌گرفتیم.

لایحه دریافت هزینه‌های حفاری به صورت ۲۵ درصد برای شهرداری به مدت یک سال تصویب شد.


دستور جلسه سوم: بررسی نامه فرمانداری در خصوص احیای سازمان ورزش

حجت الاسلام رسول برگی در این خصوص گفت: موضوع احیا نبود بلکه تفکیک سازمان ورزش بود. شهرهای دیگر مانند تهران به تازگی سازمان ورزش را راه اندازی کرده‌اند.

وی افزود: اگر اعضای شورا موافقند در خصوص این مصوبه اصرار داشته باشیم.

روح الله دهقان‌نژاد نیز بیان داشت: ما سعی کردیم که بصورت حقوقی لایحه‌ها را تصویب کنیم و فرمانداری هم باید حقوقی پاسخ دهد.

وی خاطر نشان کرد: اینکه تفکیک سازمان فرهنگی ورزشی را به دلیل وجود وزارت ورزش رد می‌کنند مانند این است که بخش‌های عمرانی شهرداری را تعطیل کنیم که ما وزارت راه و شهرسازی داریم!

پرویز هادی نیز در مخالفت با نامه فرمانداری گفت: متاسفانه برخی در بیرون الم شنگه راه انداخته‌اند، کسانیکه ورزش شهرداری را نابود کردند حالا با این مساله مخالفت می‌کنند.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: ما برای خودمان چیزی نمی‌خواهیم این طرح برای مردم و جوانان است؛ اینکه در گذشته چه اتفاقی افتاده را به محکمه ببرند.

یوسف‌زاده، مشاور حقوقی شورا نیز گفت: فرمانداری نگاه قیم مابانه به شورا دارد. شورا تفکیک را خواستار است در حالیکه فرمانداری در نامه عنوان کرده مجوز ایجاد سازمان جدید ندارد.

وی افزود: اینکه منابع مالی این موضوع از کجا تامین می‌شود چندان ربطی به فرمانداری ندارد اگرچه کلا این موضوع بار مالی خاصی نخواهد داشت و فقط تفکیک کار است. این نامه اصلا به بحث باشگاه اشاره نداشته و فقط سازمان را رد کرده است در حالیکه شورا باشگاه و سازمان را جداگانه تصویب کرده است.

یوسف زاده اظهار داشت: استناد اصلی فرمانداری دخالت شورا در اجراست در حالیکه این موضوع ساختارسازی است. طبق قانون حرکت فرمانداری در رد باید مستند به قانون باشد.

با رای اکثریت اعضای شورا اصرارِ بر مصوبه قبلی مبنی بر تفکیک سازان ورزش از سازمان فرهنگی هنری تصویب شد.


دستور جلسه چهارم: بررسی وضعیت اجرای خزانه داری متمرکز

فریدون بابایی‌اقدم در این خصوص گفت: اینکه مناطق درآمدها را واریز می‌کنند برداشت اعتبار چگونه است؟ اینکه بحث عدم انگیزه برای درآمدزایی مناطق پیشبینی می‌شد چگونه است؟

روح الله دهقان‌نژاد نیز گفت: ما در بررسی بودجه خزانه متمرکز تاکید داشتیم که مناطقی که بیشتر از تکالیف خود درآمدزایی دارند، طرح‌های تشویقی داشته باشیم.

شهردار تبریز نیز گفت: وضعیت بودجه‌ای شهرداری به گونه‌ای است که سر به سر می‌شود و دستمان برای برخی هزینه‌ها بسته است.

وی افزود: ما یک ماه است که این خزانه را راه اندازی کرده‌ایم و در جلسه‌ای بحث طرح‌های تشویقی یا تنبیهی را بررسی خواهیم کرد.

رنجبر تاکید کرد: اگر در بحث درآمد پیشرفتی نداشته باشیم اجازه کاهش را نخواهیم داد.

غلامرضا احمدی نائب رئیس شورا گفت: شهرهایی که تجربه‌ای در این خصوص داشته‌اند معایبی را مطرح کرده‌اند.

وی گفت: اگر این بازخوردها را از دیگر شهر بگیریم و در راستای کاهش معایب این طرح کار کنیم، موفق خواهیم بود.


دستور جلسه پنجم: بررسی استعفای پرویز هادی از کمیسیون فرهنگی


پرویز هادی در این باره گفت: با توجه به دغدغه‌ها و کارهایی که داریم نمی‌توانستم در جلسات فرهنگی شرکت کنم و به همین دلیل پیشنهاد دارم که کس دیگری جایگزین بنده شود.

با رای اعضای شورا غلامرضا احمدی به عنوان عضو کمیسیون فرهنگی انتخاب شد.

حجت‌الاسلام برگی طی تذکراتی به شهرداری گفت: ۱۳ نامه شورا در شهرداری باقیمانده و جوابی دریافت نکردیم.

وی ادامه داد: کف سالن شهید عدالت اکبری را هم تخریب کرده‌اند.

رئیس شورای شهر همچنین گفت: چندین دوره است که موضوعی در شورا تصویب شده اما اهمیتی داده نشده است؛ آیت الله قاضی طباطبائی خمینی آذربایجان است و قبرشان در شأن ایشان نیست. بنا بود با تملک این جا را درست کنند و لطفا به این مساله توجه کنید.

انتهای پیام/