تبریزبیدار
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ۱۳:۱۵:۲۳ شناسه خبر : ۱۰۸۳۱۴۴

نماینده مردم تبریز مطرح کرد؛

انسجام ملی در گرو تدریس زبان‌ قومیت‌ها

متفکرآزاد با اشاره به تصویب طرح تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه‌ها گفت: این طرح برای احیای یکی از اصول قانونی اساسی یعنی اصل پانزدهم ایران کمک می‌کند.

به گزارش تبریز بیدار ، روح الله متفکر آزاد نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب کلیات طرح تدریس زبان‌های محلی و قومی‌در مدارس و دانشگاه‌های کشور در کمیسیون آموزش مجلس، اظهار کرد: این طرح برای احیای یکی از اصول قانونی اساسی یعنی اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران کمک می‌کند.

این طرح موجب تقویت فضای فرهنگی متکثر کشور می‌شود

متفکر آزاد با بیان اینکه تدریس زبان‌های محلی و قومی‌در مدارس و دانشگاه‌های کشور موجب انسجام ملی و تقویت وحدت در کشور می‌شود، افزود: اجرای این طرح موجب تقویت فضای فرهنگی متکثر کشور می‌شود و سرمایه معنوی کشور را نیز ارتقا می‌دهد.

تقویت زبان فارسی با تصویب این طرح

وی با یادآوری اینکه یکی دیگر از فواید تصویب این طرح این است که تدریس ادبیات و زبان‌های محلی و قومی، موجب شیوایی بیشتر زبان فارسی هم می‎‌شود، اضافه کرد: این طرح همچنین موجب انتقال مفهوم‌های تمدنی خودمان به بیرون کشور می‌‎شود و باعث می‌شود با حفظ زبان‌های موجود در کشور بتوانیم با بیرون از مرزهای کشور نیز به خوبی ارتباط برقرار کنیم.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی‌تصریح کرد: البته دیدگاهی وجود داشت که این طرح نیازی به قانون نویسی در مجلس نداشت چراکه این مهم در قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته ولی ما با علم به این موضوع و به منظور راهنمایی برای اجرای بهتر این اصل در قانون، نسبت به تدوین طرح اقدام کردیم.

نباید در برابر تهدید فراموشی زبان اقوام بیکار بنشینیم

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به اینکه رسانه‌های غیررسمی‌و فضای ارتباطات روز به روز در حال گسترش است، خطر فراموشی، زبان‌های قومی‌و محلی را تهدید می‌کند و این موضوع حتی زبان فارسی را هم به مخاطره انداخته است.

انتهای پیام/